Restaurátoři  vyženou  červotoče
      °   ALEXANDR KUNDRÁT      

Libochovice - Přesně 1134 píšťal mají unikátní varhany z libochovického kostela Všech svatých, které v těchto dnech opravují restaurátoři. Náročná oprava bude trvat přibližně půl roku.
  Barokní nástroj z 18. století přestavěla v letech 1902 - 1903 pražská firma "Rejna. & Černý". 
"Je to vzácný kousek, registrovaný na ministerstvu kultury. Nástroj
má 20 znějících rejstříků a ve svém nitru skrývá přesně 1134 píšťal. Nejmenší píšťalka je jen několik milimetrů vysoká a největší měří pět a půl metru.  To všechno nám musí několikanásobně projít rukama," popisuje zkušený restaurátor Martin Poláček z Prahy, který se opravami varhan zabývá již třicet let. Jak doplňuje, nástroj je ve velmi zanedbaném stavu.
  "Je hodně napadený červotočem. Traktura je rozregulovaná, klaviatury mají vůli, píšťalový fond je špatný, všude leží spousty prachu, " říká restaurátor. Oprava varhan bude probíhat po etapách, v boji s červotočem pomůže i ozařování některých dílů gama zářením.

Jak popisuje restaurátor, při práci je důležitá nezměrná trpělivost - některé díly je nutné opakovaně rozebírat. Navíc je potřeba ke každému nástroji přistupovat individuálně. Žádný totiž není stejný, každý je svým způsobem jedinečný.
    A jestli je práce restaurátora romantická? "Lidem to tak někdy připadá, ale každý vidí jenom to pozlátko. Varhany vám domů nikdo nepřinese a být 12 až 14 hodin ve vymrzlém kostele, by se nejspíš většině lidí zajídalo.
  Člověk to ale nesmí tak brát. Největší radost je, když ty varhany znovu zazní a nástroj opět ožije, " zasní se restaurátor.
  Libochovické varhany by měly "ožít" slavnostním kon­certem, který se bude ko­nat při příležitosti třístého výročí vysvěcení zdejšího kostela v příš­tím roce. Jak říká libochovický kněz Józef Szeliga, oslavy by měly být skutečně velkolepé. "Na kostele nyní natíráme fasádu. Připravujeme vydání pohledů kostela a menší publikace. Všechno ale záleží na finančních možnostech. Na oslavy se samozřejmě připravujeme i po duchovní stránce.

  Chtěli bychom uspořádat slavnostní mši za účasti biskupa, setkání věřících a další akce," vyjmenovává kněz.

 Pražský restaurátor Martin Poláček opravuje v těchto dnech vzácné varhany z Libochovic-kého kostela.
V rukou drží jednu z 1 134 varhanních píšťal, kterými se nástroj může pochlubit. 
Foto Karel Pech